Z wielką radością informujemy, że wiersz ucznia naszej szkoły Remigiusza Grabowskiego z VI klasy zajął II miejsce w Wojewódzkim Konkursie Plastyczno-Literackim "Drzewo w literaturze i sztuce". Laureatowi serdecznie gratulujemy i życzymy kolejnych artystycznych sukcesów!
M.W.
W miniony piątek dnia 15.04.2016 r. na gryfińskim nabrzeżu odbywały się pierwsze Powiatowe Mistrzostwa Pierwszej Pomocy. Do Mistrzostw zakwalifikowały się szkoły, które w eliminacjach gminnych zajęły pierwsze miejsce. Reprezentacja uczniów w składzie: Paulina Mysiak (kl.IV), Aleksandra Wilczyńska (kl.V), Paulina Grabowska ( kl.VI), Michał Jarmolik (kl.VI), Remigiusz Grabowski (kl.VI) brała udział w zmaganiach w kategorii szkół podstawowych, gdzie spośród 8 konkurujących szkół podstawowych z sąsiednich gmin zaprezentowali swoje umiejętności po mistrzowsku zajmując I MIEJSCE! Z rąk wicemarszałka województwa zachodniopomorskiego cała drużyna przyjęła piękny puchar przechodni, który przez rok będzie w naszym posiadaniu:)
WIELKIE GRATULACJE!
M.J.
Z radością pragniemy poinformować o przystąpieniu naszej szkoły do programu "Wiarygodna Szkoła".
Weryfikacja szkoły przebiegła pomyślnie!
CZYM JEST PROGRAM WIARYGODNA SZKOŁA?
Kategoria Wiarygodna Szkoła powstała w odpowiedzi na rosnącą potrzebę promowania wiarygodnego i solidnego wizerunku polskich szkół, które reprezentują właściwy poziom edukacyjny i wychowawczy oraz zapewniają odpowiednie bezpieczeństwo swoich uczniom. Synonimem uczestnictwa w Programie jest przyznawany Certyfikat Wiarygodności, który jest dowodem spełnienia powyższych kryteriów i potwierdzeniem właściwych standardów funkcjonowania szkoły.
DLA KOGO PROGRAM WIARYGODNA SZKOŁA PODSTAWOWA?
Kategoria Wiarygodna Szkoła Podstawowa jest Programem, który wyróżnia te szkoły podstawowe, które przede wszystkim spełniają wysokie standardy edukacyjne. Są to szkoły, które mogą pochwalić się ciekawą bazą dydaktyczną ale także w pełni zapewniają bezpieczeństwo swoim uczniom, tak ważne dla każdego rodzica.
Warunkiem uczestnictwa w Programie i otrzymania unikalnego wyróżnienia w formie Certyfikatu jest:
Każda szkoła przed przystąpieniem do Programu musi spełnić określone warunki. Najważniejszym kryterium jest zdobycie przez szkołę co najmniej 5 skali staninowej, która jest powszechnie używana przez Centralną Komisję Egzaminacyjną i komisje okręgowe, przeprowadzające zewnętrzne egzaminy w oświacie.
Szkoły muszą także spełnić określone standardy w obszarach bazy i zapewnianego bezpieczeństwa. W tym celu, w każdej szkole zostaje przeprowadzana dodatkowa weryfikacja właśnie tych obszarów. Szczegóły procesu kwalifikacji i weryfikacji do Programu zawarte są w regulaminie.
Celem Projektu jest pomóc rodzicom przy wyborze odpowiedniej placówki dydaktycznej dla swoich dzieci. Cały Projekt ma stać się drogowskazem polecającym te szkoły, które są godne zaufania i wyróżniają się na rynku edukacyjnym.
W związku z przystąpieniem naszej Szkoły do Programu "Wiarygodna Szkoła" przedstawiamy Certyfikat który został nadany Szkole Podstawowej im. Małych Zesłańców Sybiru w Radziszewie.
B.W.
W czwartek 14 kwietnia 2016 r. uczniowie kl.0 oraz kl.1 bawili się pod hasłem „Poznajemy symbole narodowe. Jestem małym patriotą”. Tę niecodzienną lekcję historii przeprowadzili uczniowie ze szczecińskiego Liceum Ogólnokształcącego z Oddziałami Integracyjnymi. Prowadzący przypomnieli młodszym kolegom czym jest dla nas biały orzeł, Mazurek Dąbrowskiego i biało-czerwone barwy. Dzieci wysłuchały legendy o powstaniu grodu Gniezno oraz kilku wierszy opisujących piękno naszej ojczyzny. Wyruszyły na wyprawę „Palcem po mapie”, by odkrywać różnorodność krajobrazów. Nie zabrakło również zadań, z którymi poradziły sobie doskonale. Zajęcia zakończyły się projekcją filmu pt.”Polak Mały”.
Spotkanie odbyło się w ramach projektu organizowanego przez Akademię Nowoczesnego Patriotyzmu.
M.B.
Obecni szóstoklasiści są drugim rocznikiem, który od I klasy uczy się zgodnie z nową podstawą programową i w związku z tym pisali sprawdzian w formule, którą wprowadzono w ubiegłym roku. Nasi uczniowie w wielkim napięciu czekali na rozpoczęcie sprawdzianu!
Sprawdzian składał się z dwóch części. Pierwsza z nich rozpoczęła się o godz. 9:00, trwała 80 minut. W przypadku części uczniów, którym przysługuje wydłużony czas pisania sprawdzianu np. dyslektyków, ta część trwała 120 minut.
W tej części sprawdzane były opanowanie przez szóstoklasistów wiadomości i umiejętności z języka polskiego oraz z matematyki, w tym wykorzystywanie wiadomości i umiejętności z tych przedmiotów w zadaniach osadzonych w kontekście historycznym lub przyrodniczym.
Uczeń miał do rozwiązania zarówno zadania zamknięte (w takich zadaniach wybiera jedną poprawną odpowiedź spośród kilku podanych), jak i otwarte (sam udziela odpowiedzi).
Po przerwie rozpoczęła się druga część sprawdzianu: test z języka niemieckiego. W tej części wszystkie zadania rozwiązywane przez uczniów były zadaniami zamkniętymi. Trwała ona 45 minut, w przypadku dyslektyków – 70 minut.
Swoje wyniki szóstoklasiści poznają 27 maja. W dniu zakończenia roku szkolnego – 24 czerwca wraz ze świadectwem ukończenia szkoły podstawowej uczniowie otrzymają wydane przez CKE zaświadczenia o wynikach. Wyrażone w procentach będą osobno podane z części pierwszej (z wyszczególnieniem wyniku dla zadań z języka polskiego i matematyki) i osobno z drugiej. Trzymamy kciuki!
T.Z.
Dyrekcja i Grono Pedagogiczne Szkoły Podstawowej im. Małych Zesłańców Sybiru w Radziszewie serdecznie zaprasza Rodziców i Uczniów na DNI OTWARTE, które trwać będą w dniach 16 - 18 marca 2016 r. w godzinach od 13.30 - 17.30
Kolejny raz nasza szkoła dołączyła do drużyny walczącego o zdrowie chłopca. W środę 9 marca w sali gimnastycznej bawiliśmy się pod hasłem „Razem dla Piotrusia”. Na tę okazję uczniowie szlifowali swoje talenty, by w programie artystycznym zaprezentować je przybyłym gościom. Dzięki zaangażowaniu naszych rodziców kawiarenka kusiła zapachem słodkich specjałów, a wzrok przyciągały ręcznie wykonane ozdoby. Za sprawą naszych darczyńców wielu emocji dostarczyła licytacja atrakcyjnych przedmiotów ukrytych w tajemniczych kopertach.
Podczas wspólnej zabawy udało nam się zebrać 2410 zł!
Dzięki środkom zgromadzonym ze wszystkich akcji prowadzonych przez naszą szkołę możemy przekazać na konto Piotrusia
4755 zł!!!
Serdecznie dziękujemy wszystkim rodzicom, przyjaciołom oraz sympatykom naszej szkoły za pomoc i wsparcie dla naszych działań.
Tekst: M.B/Foto: T.Z.
Postępowanie rekrutacyjne do publicznych przedszkoli, publicznych innych form wychowania przedszkolnego, publicznych szkół i publicznych placówek przeprowadza komisja rekrutacyjna powołana przez dyrektora szkoły. W Szkole Podstawowej im. Małych Zesłańców Sybiru w Radziszewie, proces rekrutacyjny organizuje Dyrektor, zgodnie z Regulaminem Rekrutacji, z dnia 28 lutego 2014r. oraz Zarządzeniem Nr 0050.26.2016 r. Burmistrza Miasta i Gminy Gryfino z dnia 29 lutego 2016 r.
Przewiduje się następujący harmonogram działań:
a) od 10 do 31 marca - wydawanie i przyjmowanie kart zgłoszenia do oddziału przedszkolnego i klasy I (spoza rejonu); II termin dla klasy I: 11 - 15 kwietnia
b) od 01do 06 kwietnia - rozpatrywanie złożonych kart przez komisję rekrutacyjną; II termin dla klasy I: 26.04.-02.05.;
c) 18 kwietnia - wywieszenie na tablicy informacyjnej szkoły imiennej listy kandydatów zakwalifikowanych i niezakwalifikowanych; II termin dla klasy I: 12 maja
d) 21 - 22 kwietnia - potwierdzenie przez rodzica kandydata woli przyjęcia w postaci pisemnego oświadczenia; II termin dla klasy I: 16 - 19 maja
e) do 23 kwietnia - składanie odwołań do dyrektora szkoły.
f) 26 kwietnia - podanie listy kandydatów przyjętych i nieprzyjętych; II termin dla klasy I: 23 maja
Kandydaci zamieszkali w obwodzie szkoły podstawowej nie podlegają postępowaniu rekrutacyjnemu!
Wnioski i oświadczenia dostępne są w sekretariacie szkoły.
W dniu 26.02.2016 r. uczniowie klas IV-VI mieli przyjemność gościć w Transgranicznym Ośrodku Edukacji Ekologicznej w Zalesiu. Nasz pobyt w ośrodku miał charakter edukacyjny i polegał na tym, że uczestniczyliśmy w trzech blokach zajęć. Blok pierwszy dotyczył zajęć doświadczalnych z zakresu reakcji róznych związków chemicznych. Dzieci mogły same eksperymentować z substancjami pod czujnym okiem osób prowadzących zajęcia, ucząc sie m.in. jak powstają zimne ognie i do czego możemy wykorzystać ciekły azot.Blok drugi obejmował zajęcia z zakresu przyrody ożywionej i nieożywionej. Prowadzący zajęcia omawiali gatunki roślin i zwierząt występujące na terenach Puszczy Wkrzanskiej.Blok trzeci polegał na doświadczaniu przyrody w terenie. Uczniowie mogli dowiedzieć się jakie ślady zostawiają określone zwierzęta, a także uczyli się ich rozpoznawania. Wszyscy byliśmy pod ogromnym pozytywnym wrażeniem, a wiedza zdobyta namacalnie, nie tylko w teorii pozostanie na zawsze w naszej pamięci.
W odpowiedzi na apel o pomoc dla rocznego Piotrusia Wróbla zmagającego się z chorobą nowotworową (siatkówczakiem obuocznym) Szkoła Podstawowa w Radziszewie zorganizowała w dniu 19.02.2016 r. loterię fantową, dzięki której została zebrana kwota ponad 500 zł.!
Ponieważ bardzo ważny jest czas, jak również ogromna kwota potrzebna Piotrusiowi na leczenie nie zamierzaliśmy poprzestać na jednej akcji zbiórki potrzebnych środków.
Ogromne zaangażowanie wszystkich pracowników szkoły, uczniów, a także rodziców zaowocowało otwarciem kawiarenki w budynku szkoły połączonej z seansem filmowym planowaną na środę 24.02.2016 r. w godzinach od 16.00-18.00 w sali nr 7 i sali nr 6.
Równocześnie na korytarzu szkolnym zostanie przeprowadzony kiermasz przedświąteczny, podczas którego można będzie zakupić piękne ozdoby wykonane rękoma dzieci, a także rodziców.
Wszystkie osoby mogące przyczynić się do udanej terapii dla Piotrusia serdecznie zapraszamy!
W końcu doczekaliśmy się dnia, w którym nagłośniona przez Szkołę Podstawową im. Małych Zesłańców Sybiru w Radziszewie akcja zbiórki darów dla domu spokojnej starości dla psów w Karpaczu ujrzała swoją pierwszą odsłonę finału. Od dwóch miesięcy do Szkoły w Radziszewie spływały potrzebne rzeczy do funkcjonowania „Staruszkowa”. Jest to miejsce w którym psie staruszki odzyskują nadzieję na spokojne życie, mają pełną miskę, ciepłe posłanie, a także odzyskują wiarę w to, że człowiek nie tylko bije i wyrządza krzywdę. Podopieczni „Staruszkowa” dostali wielką szansę od losu. Naprzeciw ich tragedii wyszła Pani Krystyna Seemayer. Można o niej powiedzieć, że jest kobietą-aniołem. Choć sama przyznaje, że nie lubi tego określenia, to jest ono jak najbardziej adekwatne do jej osoby. Życie Pani Krystyny Seemayer było pełne tragicznych historii, lecz jest to idealny przykład na to, że cierpienie uszlachetnia. Pani Krystyna pod koniec lutego ubiegłego roku podjęła decyzję, która zmieniła jej życie. Postanowiła przekształcić swój przynoszący dochody pensjonat, na dom spokojnej starości dla psów. Swoją decyzję motywuje potrzebą spłacenia długu wobec psa, który, gdy była dzieckiem okrutnie potraktowanym przez los, ten uratował jej życie. Od tamtego czasu pod jej opiekę trafiają okrutnie doświadczone przez człowieka psy, dla których serce otworzyła jedynie Pani Krysia.
Również my, jako młodzi ludzie, postanowiliśmy wesprzeć staruszków i docenić pracę ich opiekunki. W odpowiedzi na apel szkoły w Radziszewie o wsparcie w tej akcji zgłosiło się wiele osób prywatnych, szkół i placówek oświatowych, przedszkoli, sklepów z terenu gminy Gryfino i nie tylko, m.in.: Szkoła Podstawowa nr 2, Szkoła Podstawowa nr 3, Gimnazjum im. Olimpijczyków Polskich, Przedszkole nr 3, p. Michał Jancewicz ze sklepu zoologicznego „Top Zoo – na kwadracie”, a także ze Szczecina – klasa Va ze Szkoły Podstawowej nr 23 oraz klasa II A z VI LO im. Stefana Czarnieckiego. Dzięki porozumieniu p. Dyr. Beaty Wójcik i p. Dyr. Olgi Woś z Zakładu Ekonomiczno-Administracyjnego Szkół w Gryfinie czworo dzieci miało tę możliwość aby osobiście zawieść dary do Karpacza! W prowiant na podróż wyposażył nas radny gminy Gryfino p. Zenon Trzepacz, który przekazał pyszności z Piekarni Bagietka R. Jackowska R. Strąk w Radziszewie. Zorganizowana przez dzieci ze szkoły w Radziszewie i młodzież z VI LO w Szczecinie zbiórka karmy i pieniędzy, stała się naszym manifestem na zło, które dotyka naszych mniejszych przyjaciół. Oprócz głównego celu, jakim była pomoc materialna, zależało nam na tym, aby uświadomić ludzi i otworzyć ich oczy oraz serca na tragiczne sytuacje, które często mogą rozgrywać się w bliskim dla nas otoczeniu.
W środowy poranek 03.02.2016 r. Szkoła Podstawowa w Radziszewie gościła ekipę z TVP 3 Szczecin, która relacjonowała przygotowania do wyjazdu (http://szczecin.tvp.pl/23876547/dary-dla-staruszkowa-w-drodze). Od godz. 7.00 rodzice wyjeżdżających uczniów pomagali pakować zebrane dary do busa. Ilość zebranych potrzebnych rzeczy przeszła nasze najśmielsze oczekiwania. Bus wypełniony po same brzegi, z dziećmi na pokładzie wyruszył w drogę do Karpacza. Z uwagi na ogromną chęć bycia już tam na miejscu podróż nieco nam się dłużyła. Po 5 godzinach jazdy Karpacz powitał nas gościnnie w progach p. Karola Nowaka właściciela Gościńca Nad Potokiem, który dowiedziawszy się z Internetu o naszej wyprawie zaprosił nas do siebie na obiad! „Staruszkowo” na nas czekało, więc czym prędzej, mimo prośby abyśmy zostali jeszcze dłużej ruszyliśmy w górę, do p. Krystyny i jej podopiecznych, która jak się oczywiście okazało również czekała na nas z obiadem J. Zostaliśmy powitani jeszcze przed domem, wyściskani jak bliscy znajomi dawno nie widziani. Gospodyni z sercem na dłoni nie kryjąca łez wzruszenia. Trudno to sobie wyobrazić, ale mieliśmy poczucie, że znaleźliśmy się w jakiejś bajce! Serdeczność i życzliwość p. Krysi i psy radośnie nas witające, wtulające się ufnie w nasze dłonie to przeżycie trudne do opisania. Wszystkie rzeczy, które przywieźliśmy wręcz „zawaliły” całą kuchnię, a także korytarz w drodze do jednego z pokoi na parterze. Pani Krysia stanęła pomiędzy tym wszystkim i… rozpłakała się ze wzruszenia, dziękując za wszystko i wszystkim z osobna. Zostaliśmy przyjęci po królewsku! Jeśli ktoś pomyślał, że będziemy spać w brudzie to jakże bardzo się mylił! Wszędzie czystość okupiona ciężką pracą, co też mieliśmy możliwość zobaczyć i doświadczyć. Jest to praca jednego człowieka, czasem może pomoże wolontariusz. Niestety sama pomoc często bywa jedynie deklarowana, aniżeli wykonywana. Nie jest to przedsiębiorstwo, w którym jest las rąk chętnych do codziennej pielęgnacji i obsługi piesków. Sama p. Krysia jeśli chodzi o obrządek wokół swoich pupili nie miałaby sobie równych. Każdego zawozi do kliniki na niezbędne szczepienia, badania krwi, moczu, czasem potrzebny jest rezonans. Często konieczne są operacje, po których w domu sama je pielęgnuje, zmieniając opatrunki. Raz potrzeba posmarować maściami, w innym zaś przypadku potrzebne są kropelki i tak w kółko. Sama mówi, że jest to ciężka praca, ale piękna praca.
Siedząc wieczorem przy wspólnym stole poznaliśmy historie psów. Bardzo przykre i smutne historie, przy których głos łamał się ze wzruszenia a zarazem gniewu z powodu ludzkiego okrucieństwa z jakim te stworzenia musiały się zmierzyć zanim trafiły do domu, gdzie dostały szansę na drugie życie, godne życie. P. Krysia mówi, że „(…)społeczeństwo jest takie, że jesteśmy wszyscy skomercjalizowani, że gonimy często tylko za pieniędzmi, za luksusem, bogactwem, a zapominamy o podstawowych wartościach takich jak: Przyjaźń, Miłość, Szacunek, Oddanie. To już jest nie modne. Ludzie tego typu są postrzegani jak głupcy(..)”. Warto się zastanowić nad tym co zostało powiedziane: że „ (…)gdyby miała być jednym jedynym człowiekiem na świecie właśnie takim głupim, który woli poświęcić swoje życie, aby pomóc tym cierpiącym, to bardzo się cieszy i jest z tego dumna, że jest właśnie takim głupcem! (…)”. Jednocześnie nasza akcja wykazała, że jest wiele dobrych serc które odpowiedziały na nasz apel, reagując sercem pomogły i dalej chcą pomagać p. Krystynie. W Gazecie Nowa Trybuna w Opolu redaktor nazwał ją „ Matka Joanna od psów”, w reportażu Gazety Wyborczej z Wrocławia pani redaktor użyła określenia „ Kobieta ze stali o czekoladowym sercu”. My powiemy, że na pewno możemy się także pod tym podpisać, a lekcja życia jaką tam otrzymaliśmy jest dla nas bezcenna i będzie procentowała w przyszłości. Niespodzianką dla dzieci na pewno było to, że zostały obdarowane upominkami, oraz bardzo się ucieszyły z zaproszenia na wyjazd do centrum Karpacza na gorącą czekoladę. Było cudownie! Najważniejsze jest to, że dzieci wyniosły z pobytu wiele istotnych wartości, żeby nie być obojętnym i reagować na przemoc, gdy się ją widzi. Zobaczyły co to znaczy być odpowiedzialnym i konsekwentnym za to co robimy i za to co oswoiliśmy, nauczyły się, że pies to nie zabawka, maskotka, która się znudzi po jakimś czasie, ale istota czująca tak samo jak my, o którą należy dbać z szacunkiem i należytą troską. Z ogromna radością przeżyliśmy ten czas. Dziękujemy za możliwość poznania życia „Staruszkowa” takiego „od kuchni”. Podczas pobytu pod jednym dachem z 39 schorowanymi psami, otrzymaliśmy największą w życiu lekcję pokory. Zrozumieliśmy sens niesienia pomocy innym. Na własne oczy przekonaliśmy się, że pomoc niesie za sobą wiele radości i satysfakcji, lecz nie mogliśmy zrozumieć i pogodzić się z faktem, że są na świecie ludzie, przez których powstają takie miejsca jak „Staruszkowo”.
Mamy ogromną nadzieję, że planowana na czerwiec zbiórka darów dla „Staruszkowa” także zakończy się ogromnym sukcesem i sprawi, że wszyscy mieszkańcy naszej okolicy otworzą swoje serca. Razem wspomóżmy Panią Krystynę Seemayer i sprawmy, że jej psy godnie i szczęśliwie przeżyją swoją starość. Z tego miejsca pragniemy gorąco podziękować w imieniu p. Krystyny Seemayer wszystkim osobom, które przyczyniły się do powodzenia całej akcji zbierania darów dla „Staruszkowa”.
Tekst:
Magdalena Jacyk – nauczyciel SP Radziszewo
Zuzanna Woś – uczennica kl.II a z VI LO w Szczecinie
„Jest takie miejsce, gdzie serce jest na ręce. Jest takie miejsce, gdzie kocha się za nic (…)”.
We wtorkowym programie Ekspresu Reporterów z dnia 01.12.2015 r. został wyemitowany reportaż o Pani Krystynie Seemayer z Karpacza, która postanowiła przekształcić swój dotychczasowy pensjonat udostępniany turystom na dom spokojnej starości dla naszych braci mniejszych. Poniżej zamieszczamy link do filmu z tego reportażu, zachęcamy do obejrzenia:
https://www.youtube.com/watch?v=sGnlcAKnHRo
Szkoła Podstawowa im. Małych Zesłańców Sybiru w Radziszewie pragnie z całego serca wesprzeć Staruszkowo i Panią Krystynę w Jej działaniach. Z tego miejsca prosimy Rodziców, Uczniów, Przyjaciół szkoły o wsparcie tej charytatywnej inicjatywy. Artykuły pierwszej potrzeby to:
• Folia budowlana antywilgociowa
• Worki na śmieci – 120 litrów, 250 litrów
• Płyn do mycia podłóg
• Proszek do prania
• Makaron
• Ryż
• MOKRA karma dla psów w puszkach
W razie pytań możliwy jest kontakt z osobą koordynującą akcją z ramienia szkoły: Magdalena Jacyk, tel: 504280221
Gdy piątkowy ranek przywitał nas piękną zimową, a przede wszystkim śnieżną pogodą - tak długo wyczekiwaną przez dzieci; nasze pierwszaki wyruszyły na śnieżną zabawę. Rzucały śnieżkami, toczyły śnieżne kule, aż w końcu ulepiły bałwana. Zabawa na śniegu, który przecież dzieci tak uwielbiają, okazała się świetnym sposobem na spędzenie czasu na świeżym powietrzu, a przy tym wszystkim wesoło się bawiąc, o czym świadczą uśmiechnięte buzie naszych dzieci na załączonych zdjęciach.
W dniu 07 grudnia 2015r. dzieci klas I-III wraz z wychowawcami wzięły udział w wycieczce do Fabryki Bombek w Koszalinie. Pierwszym punktem wycieczki była wizyta w Wiosce Hobbitow w Sierakowie Sławieńskim, tuż za Koszalinem. Wzięły tam udział w warsztatach Bożonarodzeniowych.Na początku każde dziecko otrzymało czapkę Mikołaja, następnie dzieci udały się do Izby Świątecznej, w której to ozdabiały upieczone ciasteczka, ubierały choinkę, poznały tradycje świąteczne, zapoznały się ze stołem wigilijnym i złóbkiem. Miały możliwość posiedzenia na zapiecku, co okazało się dużą atrakcją dla najmłodszych. W Izbie niespodziewanie zjawił się Święty Mikołaj, z którym to dzieci porozmawiały i otrzymały od niego cukierki. Uczniowie zaśpiewali kolędę, wypili ciepłą herbatę, po czym udały się do sali warsztatowej. Tam miały możliwość wykonania ciekawej ozdoby świątecznej -zawieszki, wykorzystując metodę quilling. Mogły także zrobić zakupy świąteczne-w sprzedaży były różne ozdoby świąteczne, jak i rzeczy związane z miejscem tj. Wioską Hobbitów. Na koniec wizyty dzieci zostały poczęstowane zupą i udały się w dalszą podróż do Fabryki Bombek.
Fabryka Bombek w Koszalinie jest to nieduży zakład, który produkuje szklane ozdoby choinkowe, ręcznie dmuchane, formowane i dekorowane. Zakład produkuje ręcznie malowane bombki według własnych oryginalnych wzorów lub na specjalne zamówienie. Dzieci mogły obserwować jak od początku powstaje tradycyjna bombka. Od formowania, dmuchania kształtu, poprzez barwienie jej w kolorze, dekorowania, a nawet ucinania końcówek i wkladania do nich zawieszki. Miały także możliwość zrobienia na niej wzoru i obsypania jej brokatowym pyłem, co cieszyło się dużym zainteresowaniem ze strony naszych uczniów. Na koniec każde dziecko dziecko otrzymało pamiątkową bombkę, pięknie ozdobioną i podpisaną własnym imieniem. Uczniowie mogli również kupić dodatkowe bombki w sklepie znajdującym się przy Fabryce Bombek. Po zwiedzaniu Fabryki dzieci udały się do pobliskiej szkoły na zamówiony tam wcześniej obiad, po czym wszyscy udali się do autokaru i po tak intensywnym dniu pełnym wrażeń ruszyli w drogę powrotną do domu.
Wycieczka na pewno na długo zapadnie dzieciom w pamięci, a przybliżone im tematy świąteczne, jak też sama możliwość poznania poszczególnych etapów robienia bombek pomogła zaspokoić ciekawość i odpowiedzieć na pytanie "jak to jest zrobione?", a możliwość spędzenia czasu z wychowawcami i kolegami jeszcze bardziej zintegrować uczniów naszej szkoły.
Katarzyna Gęślowska
4 grudnia na sali gimnastycznej naszej Szkoły odbyła się zabawa mikołajkowa, którą przygotowały panie: Bożena Felicka i Jolanta Romanowicz. Zabawa miała charakter sportowy, ale wszystkie konkurencje były powiązane tematycznie z Mikołajem i choinką! Za udział w poszczególnych zabawach klasy otrzymywały punkty, nie było przegranych!
Pierwszą grupą, uczestniczącą w zabawie, byli uczniowie z klas 0 – III. Wszyscy mieli czapki Mikołaja, a na dodatek w strojach gimnastycznych prezentowali się bardzo ładnie!( co widać na zdjęciach). Dzieci miały do wykonania kilka zadań, min. rysowanie bombek, klejenie łańcucha na choinkę, bieg z bombką na łyżce i inne ( było 7 konkurencji). W przerwie wszyscy otrzymali przygotowane przez rodziców babeczki i wodę.
Drugą grupą, uczestniczącą w zabawie, byli uczniowie z klas IV – VI. Konkurencje były podobne, a radość z wykonanych zadań ogromna!
Wszyscy bawili się wyśmienicie, a pomysł zorganizowania takiej imprezy okazał się znakomity!!!
T.Z.
W piątek 27.11.2015 r. uczniowie klas IV-VI bawili się na dyskotece andrzejkowej zorganizowanej przy współudziale Samorządu Uczniowskiego. Podczas imprezy nie brakowało licznych konkursów tanecznych, jak również zręcznościowych.
Dnia 21.11.2015 r. na gryfińskiej "Górce Miłości" odbył się I rzut XVII edycji Biegów Górskich. Naszą szkołę reprezentowali uczniowie z klas IV i V, którzy po zakończonych biegach udali się wraz z opiekunem do CW Laguna, gdzie mogli doskonalić poznane umiejętności pływackie. Wszystkim uczestnikom biegów serdecznie gratulujemy!