Dnia 1 marca Szkoła Podstawowa im Małych Zesłańców Sybiru w Radziszewie miała przyjemność gościć zespół studentów z Koła Naukowego Project, z Uniwersytetu Szczecińskiego, z Wydziału Zarządzania i Ekonomiki Usług.
Studenci przeprowadzili dla uczniów wysokiej klasy warsztaty pt.”Misja Project-warsztat młodego Managera” mające na celu naukę pracy zespołowej oraz zrozumienie czym jest projekt. Podczas zajęć kształtowano podstawowe kompetencje kluczowe, m.in.: kreatywność, przedsiębiorczość, umiejętność pracy zespołowej, umiejętność planowanowania i rozwiązywania problemu, budowania zespołu w celu rozwiązania zadania, umiejętności werbalne i inne. Najmłodsze dzieci (klasa 0-1) budowały zespołowo wieżę z papieru, klasy 2-3 rozwijały prędkość na samodzielnie wykonanym torze wyścigowym, dzieci z klasy 4-5 uczyły się procesu produkcyjnego i organizowania zespołu na przykładzie produkcji pizzy, a najstarsze z klas 6-7 zrozumiały czym jest ciąg produkcyjny i współpraca w zespole podczas warsztatu The Whisky Game. Warsztaty były odpowiednio dobrane do wieku oraz wiedzy uczestników i charakteryzowały się dużym profesjonalizmem.
Dla dzieci była to niesamowita przygoda, tworzyły zgrane zespoły, z uwagą słuchały rad trenerów oraz wykonywały swoje zadania z niesamowitą skutecznością. Uczniowie na koniec otrzymali certyfikaty IPMA Kids oraz IPMA Junior i słodki poczęstunek.
Jesteśmy dumni z ich osiągnięć, wszyscy spisali się na medal, a wspomnienia z warsztatów na długo pozostaną w naszej pamięci.
Organizatorzy warsztatów: Uniwersytet Szczeciński - Koło Naukowe Project, Wydział Zarządzania i Ekonomiki Usług, Zachodniopomorska Grupa Regionalna IPMA
Opiekun KN Project: dr Joanna Rzempała
Trenerzy z KN Project:
Klasy 0-1 - Amelia Szwarc Katarzyna Szydłowska, Łukasz Szczepaniak
Klasy 2-3 – Dagmara Boćko, Paulina Fedorowiat, Katarzyna Pawlak
Klasy 4-5 – Katarzyna Warcholak, Daria Strońska, Radosław Adamski
Klasy 6-7 – Oskar Dyrdal, Joanna Rzempała, Irena Wójcik, Katarzyna Walkowiak
Dyrekcja i Grono Pedagogiczne Szkoły Podstawowej w Radziszewie informuje o zebraniach rodziców w dniu 11.01.2018 r. Porządek zebrań:
Z okazji Świąt Bożego Narodzenia nasi uczniowie przygotowali jasełka z pomocą nauczycielek: p. Katarzyny Gierek (religia) oraz p. Grażyny Zajkowskiej (muzyka). Zespół wykonawców składał się z aktorów oraz zespołu wokalnego naszej szkoły „Dziewczyny Grażyny”. Scenariusz jasełek w zabawny sposób przedstawił rolę zwierząt w narodzinach Jezusa. Nie zabrakło też głównych postaci, czyli Maryi, Józefa, aniołów, pasterzy i królów. Kolorowa scenografia i starannie dobrane stroje dopełniły całości przedstawienia. Nieodłączną częścią jasełek były kolędy śpiewane przez „Dziewczyny Grażyny” z akompaniamentem nauczyciela: „Anioł pasterzom mówił”, „Pójdźmy wszyscy do stajenki”, „O gwiazdo betlejemska”, „Przybieżeli do Betlejem pasterze” oraz „Lulajże Jezuniu”, w którym to utworze Oliwia Najda zagrała na flecie sopranowym pierwszą zwrotkę.
Jasełka dzieci zaprezentowały trzykrotnie. Premiera odbyła się w „Zagrodzie” 15 grudnia 2017r. na spotkaniu opłatkowym. Mieszkańcy oraz zaproszenie goście nagrodzili wysiłek młodych aktorów i zespołu wokalnego gromkimi brawami.
W dniu 22 grudnia jasełka zaprezentowano w szkole. Tym razem widzowie: uczniowie, nauczyciele i pracownicy szkoły otrzymali przygotowane przez dzieci śpiewniki. Przedstawienie zostało wzbogacone o wspólne kolędowanie, a wykonano wszystkie znane zwrotki każdej kolędy. Było ich nawet kilkanaście!
Nasi artyści wyjechali też na konkurs. 5 stycznia w Centrum Kultury w Chojnie odbyła się XIX edycja Rejonowego Przeglądu Jasełek, w którym wzięły udział dzieci ze szkoły w Radziszewie. Pozostałe zespoły reprezentowały przedszkola i szkoły podstawowe w Chojnie oraz miejscowościach regionu. „Wystartowało”14 zespołów, a nasi uczniowie zdobyli III miejsce ! Ciepłe słowa jury dotyczyły akompaniamentu „na żywo”oraz gry na flecie, co było wyjątkowe wśród wszystkich przedstawień.
Gratulujemy sukcesu naszym artystom!
Tekst: G.Z, Foto: Centrum Kultury w Chojnie
18 grudnia 2017 r. uczniowie klas IV-VII naszej szkoły pojechali do szczecińskiej Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza na spektakl „Góra - dół – być jak Karłowicz”.
Nie był to typowy koncert, lecz niezwykłe przedstawienie teatralno - muzyczne poświęcone temu wybitnemu muzykowi i jednocześnie patronowi szczecińskiej Filharmonii. Dzieci obejrzały spektakl, w którym aktorzy w barwnych kostiumach odegrali rolę emocji. Była Radość, Strach, Gniew, Odraza i Smutek. Emocje przemierzały symboliczne góry - Tatry, pokonując kolejne przeszkody. Przedstawieniu towarzyszyły utwory skomponowane przez Mateusza Ryczka na podstawie tematów zaczerpniętych z poematów Mieczysława Karłowicza, a wykonane przez muzyków z Orkiestry Symfonicznej Filharmonii. Ukłonem w stronę młodej publiczności były nowoczesne, elektroniczne aranżacje. Dzieci z zainteresowaniem śledziły akcję scenicznej opowieści, która przybliżyła im świat gór i fotografii – wielkich pasji Mieczysława Karłowicza. W niezwykle przejmujący sposób ukazana została przedwczesna, w wieku 33 lat, śmierć kompozytora. Był nie tylko znakomitym kompozytorem, ale też pionierem polskiego taternictwa i narciarstwa. Zginął w Tatrach pod lawiną śnieżną podczas samotnej wycieczki górskiej na nartach. Jednak jego emocje żyją nadal w muzyce i możemy wniknąć w świat wspomnień i przeżyć kompozytora.
Uczniowie przeżyli wyjątkowe wydarzenie artystyczne, w przyjazny sposób przybliżające im niełatwą w odbiorze muzykę Mieczysława Karłowicza. A przecież z pewnością warto!
Czekamy na kolejne propozycje Filharmonii dla młodzieży. Z pewnością się pojawimy :-)
Tekst: G.Z.
Liwia Watras, uczennica klasy VII naszej szkoły, pod kierunkiem nauczyciela plastyki, p. Grażyny Zajkowskiej, wykonała pracę na konkurs „Pocztówka z wakacji”, zorganizowany przez Zachodniopomorskiego Kuratora Oświaty panią Magdalenę Zarębską – Kuleszę. Konkurs adresowany był do uczniów szkół podstawowych i gimnazjów z województwa zachodniopomorskiego, a jego celem było przedstawienie najciekawszych widoków, miejsc i symboli regionu, które udało im się zobaczyć podczas wakacji. Nadesłano 956 prac.
Wybrano 12 najlepszych prac, w tym dzieło naszej uczennicy.
Na podstawie prac laureatów konkursu powstał kalendarz planszowy na 2018 rok, gdzie każda praca jest przyporządkowana do innego miesiąca. Praca Liwii ozdabia planszę "Grudzień".
Serdecznie gratulujemy i życzymy kolejnych sukcesów!
Tekst i foto: G.Z.
Dyrekcja i Grono Pedagogiczne Szkoły Podstawowej im. Małych Zesłańców Sybiru informuje o kosultacjach dla Rodziców i Uczniów, które odbędą się w dniu 30.11.2017 r. w godzinach 15.30 - 17.00.
Zebrania z rodzicami odbędą się w dniu 07.12.2017 r. - zapoznanie rodziców z ocenami proponowanymi na I semestr z poszczególnych przedmiotów.
Prosimy o 100% frekwencję :-)
Kontynuujemy zabawę z origami w świetlicy szkolnej, Dzieci na świetlicy wykonały pod kierunkiem p. Grażyny Zajkowskiej modele skaczących żabek, szkockich terrierów, sympatycznych kotków z ruchomą głową oraz origami płaskie - króliki. Odbyły się też emocjonujące wyścigi papierowych zwierzątek. Dzieci planują już kolejne modele, które chcą wykonać z nauczycielem, a pomysłom nie ma końca. Warsztaty origami przynoszą dzieciom wiele radości i satysfakcji, niosą też ze sobą wiele korzyści innego rodzaju, między innymi rozwijają spostrzegawczość, precyzję i zdyscyplinowanie. Uczą przez zabawę myślenia konstrukcyjnego i pojęć matematycznych, takich, jak kwadrat, prostokąt, bok i przekątna.
Zapraszamy :)
Tekst i foto: G.Z.
Rozpoczęły się warsztaty origami prowadzone w ramach zajęć na świetlicy szkolnej przez nauczyciela plastyki, p. Grażynę Zajkowską. Dzieci rozpoczęły swoją przygodę z japońską sztuką składania papieru od wykonania popularnego modelu "solniczka-pieprzniczka", inaczej "piekło-niebo". Nauczyły się także bawić za pomocą wykonanych modeli w grę "tak lub nie", co wywołało wiele radości, gdyż pytania zadawane prowadzącemu były humorystyczne.
Na kolejnych zajęciach uczniowie wykonali modele kociej rodziny - był tata w krawacie, mama w koralach oraz dziecko w śliniaczku. Modele w 3D można składać na płasko, aby stały się zakładką do książki, a także w postaci trójwymiarowej budować z nich wieże i piramidy. Dzieci mają mnóstwo pomysłów, co chciałyby jeszcze wykonać na zajęciach.
Zapraszamy!
Tekst i fofo: G.Z.
Narodowe Święto Niepodległości obchodziliśmy w naszej szkole w piątek. W programie uroczystości były: uroczysta akademia uświetniona występem zespołu Dziewczyny Grażyny, oraz konkurs pt. „Piękna nasza Polska cała”.
Uroczystości tradycyjnie towarzyszyła prezentacja okolicznościowych stroików patriotycznych, przygotowanych przez uczniów. W tym roku konkurs na najładniejszy stroik wygrały: klasa I – kategoria: klasy młodsze, klasa VI – kategoria: klasy starsze.
Jak co roku piękne stroiki Samorząd Uczniowski złożył w Izbie Pamięci oraz pod pomnikiem przed szkołą.
Tekst: M.W, Foto:T.Z
W dniu 10 listopada 2017 r. "Dziewczyny Grażyny" wystąpiły w wieczornicy "Gumieniecka Niepodległa", która odbyła się po raz dwudziesty w szczecińskim Zespole Szkół Salezjańskich.
Przed publicznością, która szczelnie wypełniła szkolną aulę, zaprezentowały się zespoły ze szczecińskich szkół i przedszkoli. Na naszym zespole największe wrażenie zrobiły krótkie spektakle w wykonaniu młodzieży: ze Szkoły Podstawowej nr 8 w Szczecinie - "Cześć i Chwała Bohaterom", gdzie przy pomocy poezji m.in. Krzysztofa Kamila Baczyńskiego młodzi aktorzy we wzruszający sposób oddali tragedię matki godzącej się na śmierć syna w walce o Ojczyznę, oraz z Zespołu Szkół Łączności w Szczecinie, gdzie uczniowie tej szkoły pokazali tragedię zesłańców syberyjskich, śpiewając m. innymi znany "Dziewczynom Grażyny" Hymn Sybiraków.
"Dziewczyny Grażyny" zaśpiewały z akompaniamentem swojej nauczycielki Grażyny Zajkowskiej trzy utwory: "Modlitwę AK", "Marsz Żoliborza" oraz "Pałacyk Michla". Publiczność bardzo ciepło przyjęła zespół. Dziewczęta nie tylko pięknie śpiewały, ale też prezentowały się patriotycznie - elementami stroju scenicznego były biało-czerwone opaski na ramionach oraz białe i czerwone kwiaty wpięte we włosy.
Po zakończeniu koncertu wykonawcy zostali obdarowani słodyczami oraz zaproszeni na wspólną kolację przy świecach. Ten czas młodym artystom umilały utwory patriotyczne, pieśni i marsze grane na akordeonie.
"Dziewczyny Grażyny" z przyjemnością wezmą udział w kolejnej edycji "Gumienieckiej Niepodległej", na którą już teraz zaprosili je Organizatorzy.
Tekst: G.Z., Foto T.Z
W dniu 27.10.2017 r. zespół wokalny "Dziewczyny Grażyny" wystąpił na przesłuchaniach II Ogólnopolskiego Festiwalu Piosenki Niezłomnej i Niepodległej, które odbyły się w Pałacu Pod Globusem w Szczecinie, siedzibie Akademii Sztuki.
Zespół wykonał trzy utwory - "Modlitwę AK", "Marsz Żoliborza" oraz "Pałacyk Michla". Dziewczętom akompaniowała p. Grażyna Zajkowska, nauczyciel muzyki.
Publiczność nagrodziła zespół oklaskami, dziewczęta z radością wysłuchały słów uznania od członków Jury.
"Dziewczyny Grażyny" zostały zaproszone przez jurorów na koncert patriotyczny w Szczecinie z okazji 99 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.
GRATULUJEMY I ŻYCZYMY DALSZYCH SUKCESÓW!
Tekst: G.Z, Foto: T.Z; M.J.
W czwartek 26 października 2017 r. obchodziliśmy Święto Szkoły. Z tej okazji zaprosiliśmy naszych szanownych Gości Sybiraków na wieczornicę pod nazwą: Syberiada Poetycka 2017.
W programie wieczoru dzieci prezentowały wiersze o tematyce sybirackiej. Uzupełnieniem występu, które dodatkowo wprowadziło w nastrój naszych miłych Gości, była komputerowa wizualizacja, a także oprawa muzyczna w postaci piosenek wykonanych przez Wiktorię Kubiś oraz zespół Dziewczyny Grażyny, a także utworów klasycznych Jana Sebastiana Bacha i Johanna Pachelbela.
Wieczór poetycki przygotowała Mariola Wiater przy współpracy z nauczycielami: Bożeną Felicką i Grażyną Zajkowską (piosenki) oraz Katarzyną Staniec (dekoracje).
Tekst: M.W.
26 października uczniowie szóstej klasy uczestniczyli w niezwykłych zajęciach biblioterapeutycznych, które poprowadził pan Mariusz Kiełtyka. Spotkanie odbyło się w Bibliotece Publicznej w Gryfinie.
Biblioterapia jest formą psychicznego wsparcia, osiąganiem poczucia bezpieczeństwa. Jest to zamierzone, wielozmysłowe działanie biblioterapeuty przy wykorzystaniu odpowiednio dobranych materiałów czytelniczych wobec jednej osoby lub grupy.
Temat zajęć był następujący: Czy warto rezygnować z marzeń? Jak postąpił Bilbo Baggins – analizujemy decyzję i skutki postępowania hobbita.
Nasi uczniowie, co podkreślił pan biblioterapeuta, wykazali się znakomitą znajomością lektury oraz interpretacyjną przenikliwością. Pan Kiełtyka był też pod wrażeniem ładnej polszczyzny uczniów z Radziszewa oraz ich kultury osobistej.
Dzieci z niecierpliwością dopytywały się o następne spotkanie. Już wiemy, ze październikowe zajęcia będą miały kontynuację na początku 2018 roku. Już się na nie bardzo cieszymy, a Bibliotece Publicznej w Gryfinie serdecznie dziękujemy za współpracę.
Foto:T.Z, tekst: M.W
W piątek 6 października 2017 r. w Szkole Podstawowej w Radziszewie odbyła się uroczysta lekcja, upamiętniająca zakończenie Powstania Warszawskiego. Na lekcji byli obecni uczniowie klas IV – VII, zaś całość opracowali nauczyciele j. polskiego i historii - p. Mariola Wiater i p. Robert Jonasik. Opiekę muzyczną i akompaniament zapewniła p. Grażyna Zajkowska. Pierwsza część lekcji to śpiewanie piosenek i pieśni powstańczych. Uczniowie z klas VI i VII pod opieką p. Grażyny Zajkowskiej przygotowali dla wszystkich śpiewniki z tekstami piosenek, po raz pierwszy wystąpił nowy szkolny zespół wokalny! W drugiej części wszyscy mogli zobaczyć pokaz multimedialny wydarzeń z Powstania Warszawskiego. Mamy nadzieję, że ta lekcja na długo pozostanie w pamięci uczniów!
Tekst i foto: T.Z.
Dyrekcja i Grono Pedagogiczne Szkoły Podstawowej im. Małych Zesłańców Sybiru informuje, iż w czwartek, dnia 14.09.2017 r. odbędą się zebrania z rodzicami:
Z uwagi na ważne informacje związane z organizacją roku szkolnego 2017/2018 prosimy o 100% frekwencję.
„Witajcie w szkole!” – te słowa powitały dzieci po wakacyjnej przerwie. A oprócz słów – sporo niespodzianek. Nowi nauczyciele i piękny, prawie na ukończeniu, szkolny dziedziniec.
Naszą szkołę zaszczycili swoją obecnością również dostojni goście, z Panem Burmistrzem Mieczysławem Sawarynem na czele.
Pomimo tęsknoty za wakacjami uczniowie z humorem rozpoczęli nowy rok szkolny, prezentując króciutkie przedstawienie o radosnych i pełnych zapału do nauki krasnalach.
Mamy nadzieję, iż rok szkolny 2017/2018 będzie obfity w sukcesy edukacyjne. Drogie Dzieci, trzymamy za Was kciuki wyjątkowo mocno.
Dyrekcja i Grono Pedagogiczne Szkoły Podstawowej im. Małych Zesłańców Sybiru w Radziszewie informuje, iż uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego 2017/2018 odbędzie się w dniu 04.09.2017 r.
Serdecznie zapraszamy!
:-)
W dniu 02.08.2017 r. po długiej walce z chorobą zmarł Henryk Piłat - w latach 2002 - 2014 Burmistrz Miasta i Gminy Gryfino. Był przyjacielem gryfińskiej oświaty, wrażliwym na problemy drugiego człowieka. Był jednym z najbardziej znanych zachodniopomorskich samorządowców. Miał 65 lat.
W piatek, dnia 04.08.2017 r. odbędzie się msza święta o godz. 14.00 w kościele p.w. NNMP w Gryfinie. Później kondukt przejdzie z kościoła na cmentarz komunalny w Gryfinie, gdzie odbędzie się pogrzeb.
Dyrekcja i Grono Pedagogiczne oraz wszyscy Pracownicy Szkoły Podstawowej im. Małych Zesłańców Sybiru w Radziszewie składają najbliższym śp. Henryka Piłata wyrazy głębokiego współczucia.